Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Aloe vera

Tradice pěstování a využívání aloe vera k léčebným účelům je starší více než 4000 let. Již staří Egypťané uctívali aloe vera jako "rostlinu nesmrtelnosti". Staří Řekové využívali rostlinu jako vzácný prostředek na opětovné získání krásy, pro upevnění zdraví a zpracovávali ji na tinkturu zajišťující dlouhý život. Kryštof Kolumbus ji rozšířil na svých lodích do Indie. Zde ji přezdívali příznačně názvem „lékař v květináči“.

Rostlina dozrává po 4 letech, kdy se začne se sklizní obsahu jejich listů (směs vnitřního gelu a šťávy) za účelem produkce různých léčebných přípravků. Neznamená to ale, že k místnímu ošetření drobných ranek a popálenin ji nelze využívat v domácnosti mnohem dřív. Jen její účinek není tak silný.

Co je na této rostlině nevzácnější, nejléčivější a nejužitečnější? Jsou to její dužinaté listy. Gel uvnitř nich je tvořen především vodou. Zbylé ani ne jedno procento gelu je elixírem složeným z více než 200 účinných látek, především z vitaminů, minerálů, stopových prvků, enzymů, protizánětlivých látek a hlavně imunitu stimulujících polysacharidů atd. Již zmíněné polysacharidy, podílející se na stimulaci imunitního systému a ovlivňující biologickou aktivitu ostatních látek v extraktu.

Enzymy (oxidáza, kataláza, amyláza, bradikináza, celuláza, lipáza, allináza, alkalická fosfatáza, kreatin-fosfokináza, superoxid dismutáza a další), vitaminy (vitamin C, E, A, vitaminy skupiny B - B1, B2, B6 a cholin, dále provitamin A neboli beta karoten) minerály a stopové prvky (vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, mangan a další) mono a polysacharidy (glukóza, manóza, galaktóza, xylóza, arabinóza, aldopeptóza, polysacharid acemannan a další) esenciální a neesenciální aminokyseliny lignin beta-sitosterol kyseliny (kyselina jantarová a salicylová - nikoli aspirin!) steroidní látky antrachinony ve stopovém množství (aloin, barbaloin a další).

Používá se u osob se zažívacími obtížemi (nevolnost, pálení žáhy, chronická zácpa nebo naopak průjem apod.). K preventivním účelům postačí pravidelné pití džusů a užívání tinktur z této rostliny. Při detoxikaci a pročišťování organismu. U osob s rekurentní kandidózou. U osob s oslabenou imunitou, a to i dětí. U osob se zánětem dásní (paradentóza). Pokud rostlinku pěstujete doma, prospěje vám pravidelné žvýkání jejích lístků. U osob s kožními obtížemi (pro zevní použití). Při drobném poranění nebo při menším popálení pokožky lze uříznout lístek aloe a řeznou plochou potírat postižené místo. Toto ale není vhodné při hlubokých ranách, nebo při velkých popáleninách 2. či 3. stupně. Aloe vera využijete na odřená kolena a lokty svých dětí a vnoučat. Při onemocnění jater a slinivky břišní. Mnoha dětem pomáhá žvýkání listů aloe vera také při nevolnosti při cestování.

Aloe vera pomáhá také při cukrovce. Organismus diabetiků nedokáže plně využít životně důležité vitaminy C a E. Právě tyto vitaminy patří mezi významné antioxidanty. Zjednodušeně lze říci, že organismus diabetika má sníženou schopnost bránit se vůči volným radikálům. Aloe vera napomáhá k lepšímu a efektivnějšímu využití vitaminů C a E pro organismus diabetika, a proto se její užívání jeví jako opravdu prospěšné. Po aloe sáhněte také při projevech akné, plešatosti, při vzniku puchýřů, podlitin, suché pokožce, po bodnutí hmyzu, při svalových křečích, lupénce a kožních vředech. Traduje se, že pomáhá také na rakovinu kůže, při artritidě, špatném dechu, bolestech hlavy, nespavosti a vysokém krevním tlaku.

Zdroj:  http://www.chytrazena.cz/