Kultura a volný čas

Zajímavosti

Běž domů, Ivane

Ostravské Minikino uvede v rámci doprovodného programu „Dnů NATO v Ostravě“ ve čtvrtek 16. září v 17 hodin předpremiéru dokumentu režiséra Marcela Petrova Běž domů, Ivane. Účast na projekci přislíbili někdejší starosta Frenštátu pod Radhoštěm Dalibor Norský a profesor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab, jedná se také o účasti Michaela Kocába, předsedy Komise Federálního shromáždění pro odsun Sovětské armády z Československa z roku 1990.

Téměř hodinu trvající snímek Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava se s odstupem dvaceti let ohlíží za odchodem sovětských vojsk. Dokument předkládá výpovědi pamětníků, historiků, zástupců tehdejších samospráv i další odborníky na sledovanou problematiku. Průvodcem mozaikou osudů, poznamenaných „šedesátým osmým“, je Karel Petržílka z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti.

Osobní vzpomínky i archivní záznamy přenesou diváky do roku 1990, k odchodu ruských vojsk a ke všemu, co onomu dějinnému okamžiku předcházelo. Stranou zájmů tvůrců, dramaturga Josefa Albrechta a scenáristy Luďka Navary, nezůstávají ani ekologické škody a rozsah poničených objektů i památek, které po odchodu ruských vojáků zůstaly.

Ohlédnutí za okupací

Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na území tehdejšího Československa okolo 20 divizí Sovětské armády. Tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně.

V průběhu let 1990 a 1991 opustily Československo v 925 transportech 73,5 tisíce vojáků a 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Ze všech českých měst vyprovodil sovětské okupanty nejdříve Frenštát pod Radhoštěm, poslední adresa bývalého pobytu Sovětské armády se vylidnila v roce 1991 v Milovicích.

Česká televize uvede dokument Běž domů, Ivane 30. září 2010 ve 21 hodin na ČT2.

Minikino na Mapy.cz: http://www.minikino.cz/mkKontakt.aspx .

Zdroj: TZ  Televizního studia Ostrava

Autor: Petr Sobol