Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Blahodárný ananas

Ananas dokáže podporovat trávení a funguje i jako lék na průjem, ochrana před parazity, odtučňovací kúra i afrodiziakum.

Je bohatý na vitamíny i stopové prvky a lze z něj připravit úžasnou domácí kosmetiku. Je bohatý na vitaminy skupiny B, vitamin C a betakaroten. Obsahuje i řadu stopových prvků: hořčík, zinek, železo, mangan, síra, sodík, fosfor a draslík.

Dále obsahuje větší množství organických kyselin, především citronovou, tartarovou a maleinovou. Další velmi cennou substancí je bromelin, což je enzym, který štěpí bílkoviny a sráží mléko. Dále je to silná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran. Tím, že brání přílišnému shlukování krevních destiček, je tento enzym prospěšný i v prevenci srdečních chorob, protože výrazně snižuje riziko trombózy. Navíc uvolňuje sevření srdečních věnčitých tepen, a zmírňuje tak anginózní bolesti.

Vědecké výzkumy rovněž potvrdily protinádorové účinky a potlačení růstu novotvarů. Bromelin rovněž ředí hlen a je vhodný i jako podpůrná léčba zánětů kloubů, revmatismu a dny. Jelikož má schopnost odvodňovat a odbourávat tuky v organismu, hodí se při redukčních  kúrách. Bromelin proniká i kůží. Schopnost štěpit bílkoviny má v organismu ještě jeden méně známý efekt, kterým je ochrana před parazity a bakteriemi ve střevech.

Tělo bakterie je totiž pokryto jakýmsi štítem, tvořeným bílkovinou. Tím, že bromelin štěpí bílkoviny, narušuje onu vrchní vrstvu bakterie, a tak se podílí na jejím zahubení. Podobně znepříjemňuje život i parazitům v našich střevech.

Ananas je silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba nemocí močového ústrojí. Ananas oceníme i jako prevenci proti různým střevním chorobám a neduhům. Chrání náš trávicí trakt před bakteriemi, ulevuje slinivce a je skvělým lékem při průjmových onemocněních i zácpě.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/