Kultura a volný čas

Zajímavosti

Brněnské stopy Adolfa Loose vedou až do konce října

V západním křídle hradu Špilberk je od 10. června otevřena výstava "Afolf Loos - dílo v českých zemích. Brněnské stopy Adolfa Loose". Pro velký návštěvnický zájem prodloužilo Muzeum města Brna výstavu do neděle 31. října.

Expozice, která vznikla v Muzeu hlavního města Prahy, je věnována dílu klasika moderní architektury Adolfa Loose. Západní křídlo Špilberku na ni zve do posledního říjnového dne od 9 do 17 hodin.

Adolf Loos

Čelní představitel architektonického purismu je brněnským rodákem. Na přelomu 19. a 20. století stanul v čele modernistického hnutí. Proslul tím, že ornament považoval za zločin, v architektuře i v užitém umění odmítal cokoli, co brání plnému využití všech funkcí díla.

Výstava na Špilberku je koncipována jako chronologický přehled Loosových projektů a návrhů postupně od roku 1890 do roku 1933, vzniklých v českých zemích. Díky rozsáhlé badatelské práci, na níž se podílelo také Muzeum města Brna, se autorům výstavy podařilo shromáždit množství nových, dosud neznámých materiálů. Vedle archivních fotografií a snímků, zachycujících stav Loosova díla v současné době, patří k zajímavým exponátům také architektova tvorba interiérového designu - sedacího nábytku.

Osobitý Loosův styl dokumentují modely vily v Hrušovanech u Brna, vily Konstandt v Olomouci a Müllerovy vily v Praze.

Zdroj: TZ Muzea města Brna