Kultura a volný čas

Zajímavosti

České televize poodhalí, jak to bylo před šedesáti lety v Babicích

Druhého července 1951 ochromila budovu babické školy střelba. Poté rozpoutal komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku represálie, považované za jedny z největších od dob heydrichiády. Ke smutným událostem se vrací televizní dokumentární film Mlynáři od Babic.

Stejnojmenná kniha Luďka Navary a Miroslava Kasáčka vyšla před dvěma lety v nakladatelství Host. Kniha i patnáctiminutový dokument z cyklu V zajetí železné opony, věnovaný babické tragédii, se setkaly s výrazným ohlasem čtenářů i televizních diváků. Obojí se stalo podnětem pro natočení hodinového televizního snímku, který se opírá o zmíněnou publikaci, ale využívá i další dostupné archivní materiály, z nichž mnohé nebyly dosud publikovány. Výraznou a sugestivní součástí dokumentu je pravděpodobná rekonstrukce klíčových událostí.

Babice, 2.7.1951

Na začátku léta, více než šest let po ukončení 2. světové války, zaútočila čtyřčlenná skupina vedená údajným americkým agentem Ladislavem Malým na schůzi národního výboru. Po přepadení zůstali v budově babické školy tři mrtví. Událost nebyla řádně vyšetřena a dodnes není jasno, kdo a na koho střílel. Střelba se stala záminkou pro akce komunistické tajné policie, které měly za úkol likvidovat na režimu nezávislé skupiny obyvatel - věřící, soukromé zemědělce, živnostníky. Represálie vyústily v 15 procesů, na jejichž konci bylo 110 odsouzených, 11 trestů smrti a 4 zemřelí během věznění. Rodiny soukromých zemědělců čekala deportace, jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny.

Dokument režiséra Marcela Petrova měl na televizních obrazovkách premiéru v září 2009. Na opakování se můžete podívat ve čtvrtek 11.listopadu v 17:55 hodin na ČT2.

Zdroj: TZ Televizního studia Ostrava