Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Co může ovlivnit plodnost?

Zdravě se stravujete, pravidelně cvičíte, máte přesně spočítané plodné dny, partnerovi kupujete zásadně jen trenýrky místo slipů a přesto se vám nedaří otěhotnět? Přečtěte si, jaké další faktory mohou mít vliv na vaši plodnost.

Těhotenství a mateřství je pro většinu žen nejkrásnějším obdobím v životě, v současné době však stále přibývá žen, kterým se i přes veškerou snahu nedaří otěhotnět. Příčin neplodnosti může být mnoho - od špatného životního stylu, přes stres až po gynekologické potíže.

I když hladiny cholesterolu a krevního tlaku máte v normě, třikrát týdně chodíte běhat a jíte vyváženou stravu, ještě to nezaručuje, že jste plodní. Podle průzkumů jeden z deseti zdravých párů reproduktivního věku má problémy s početím.

Zdravé ženy jsou neplodnější okolo pětadvacátého roku, přičemž plodnost pozvolna začíná klesat už ve 27 letech a prudce poklesá okolo 37. roku. Pokud je vám kolem pětatřiceti a výše a neotěhotníte po šesti měsících nechráněného styku, měla byste svou situaci konzultovat se specialistou na plodnost. Ženy ve věku 37 až 40 let by podle doktora Thatchera neměly s návštěvou specialisty otálet déle jak tři měsíce.

Až 12 procent všech případů neplodnosti má kořeny v problémech s váhou. Pokud je vaše tělo chronicky podvyživené nebo máte přehnaný cvičební plán, nemůžete menstruovat. Pro normální ovulaci a schopnost reprodukce je totiž zapotřebí alespoň 22 procent tělesného tuku. Na druhou stranu nadváha může zamávat s vaší hladinou hormonů a zabránit tak otěhotnění.

Váha nejen ovlivňuje plodnost, ale také těhotenství. Podle serveru March of Dimes ženy s nadváhou mají v těhotenství zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a těhotenské cukrovky a podvyživené ženy častěji porodí dítě s nižší porodní váhou.

Zatím žádná studie nepotvrdila, že by určitá pozice při pohlavním aktu nebo po něm byla pro početí vhodnější než jiné. I když dává smysl snažit se o co nejhlubší průnik a maximální kontakt s dělohou, optimální pozice je velmi individuální, jelikož každé ženské tělo je jiné.

Názor, že s věkem spojený pokles plodnosti platí jen pro ženy, nedávno vyvrátily výsledky britské studie. Vědci z univerzity v Bristolu a Brunelu vyhodnotili data od 8 500 párů, aby určili, jaký vliv má věk muže na délku snahy o početí.

Odborníci zjistili, že zatímco jen 8 procent mužů mladších 25 let selhalo v oplodnění jejich partnerky po roce snažení, toto číslo vyrostlo o 15 procent po věku 35 let. I když byly brány v úvahu i další faktory, jako je fakt, že četnost styků věkem klesá, výsledky studie ukázaly, že i mužský věk hraje ve snaze o početí zásadní roli. Spermie mohou žít v ženském reproduktivním systému až tři dny po styku, čili sex každý den nebo dokonce přímo v den ovulace není vůbec nutný. Žena je plodná po dobu šesti dnů -  pět dní před ovulací a v den ovulace. Studie "National Institute of Environmental Sciences" k překvapení vědců odhalila, že schopnost počít nejspíš končí v den ovulace.

Ještě donedávna byli budoucí otcové odrazováni od nošení slipů.I když je pravda, že velmi vysoké teploty mohou být pro sperma škodlivé, podle dvou nedávných studií přiléhavé spodní prádlo nezahřeje varlata natolik, aby to mělo nějaký dopad na mužskou plodnost. Takže pokud váš partner preferuje slipy, není důvod mu v tom bránit.

Zdroj:       http://ona.idnes.cz/