Kultura a volný čas

Zajímavosti

Čtvrteční večer v Ballingově sále v Praze je věnován Čerstvému nositeli Nobelovy ceny za mír

Pražské filmově-debatní čtvrtky, organizované společností Člověk v tísni, pokračují 21. října. V Ballingově sále Národní technické knihovny proběhne po projekci filmu My / We diskuse zasvěcená čerstvému nositeli Nobelovy ceny za mír, čínskému disidentovi Liou Siao-poovi.

Režisérem snímku My / We, vzniklého v roce 2008 v produkci Číny a Švýcarska, je mladý čínský ržisér Huang Wenhai. Film přichází s otevřeným a věcným pohledem na klíčové problémy současné Číny a otevírá otázku možností a mezí čínské komunistické strany provést nezbytné reformy.

Liou Siao-po

Pětapadesátiletý intelektuál se stal pro letošní rok laureátem Nobelovy ceny za mír. Čínský disident je od roku 2008 ve vězení, kde sy odpykává jedenáctiletý trest za podpis Charty 08, inspirované československou Chartou 77. V roce 2009 obdržel ocenění Homo Homini udělované společností Člověk v tísni. Nominaci Siao-pooa na Nobelovu cenu podpořili také Václav Havel a Dalajláma.

Projekce filmu My / We začíná v Ballingově sále Národní technické knihovny na Technické ulici v Praze - Dejvicích ve čtvrtek 21. října v 19 hodin. Snímek se promítá v původním znění s anglickými titulky, vstupné je 50 Kč.

Hosty následující diskuse budou sinoložka z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová a signatářka Charty 77 Dana Němcová.

Zdroj: TZ Člověka v tísni, o.p.s.