Kultura a volný čas

Zajímavosti

Divadelníci (nejen) Moravy a Slezska se těší na svůj tradiční podzimní svátek v Českém Těšíně

Festival divadel Moravy a Slezska napsal svou první kapitolu v roce 2001. Letos slaví desáté narozeniny. Jubilejní ročník proběhne v Těšínském divadle od 2. do 6. listopadu. Akce je součástí společného projektu "Jedno město - jedna kultura", spolufinancovaného Evropskou unií v rámci Evropského projektu pro regionální rozvoj.

Záběr festivalu se už dávno rozrostl za hranice regionu a do města na česko - polském pomezí přijíždí také divadla z Čech, Slovenska a Polska. Letos se příznivci festivalu mohou těšit na Východočeské divadlo Pardubice (Amadeus), Komorné divadlo Martin (Kumšt) a polský Teatr Zaglebia Sosnowiec (Cymes! Cymes!). Přijedou také hosté z rakouského Gmündu. V Čítárně a literární kavárně NOIVA s výhledem na hraniční řeku Olši se představí Ester Kočičková + Kateřina Kolcová s komorním pseudomuzikálkem Úklid.

Z moravavskoslezského regionu si divadelní dostaveníčko nenechají ujít už tradičně Komorní scéna Aréna Ostrava (Play Strindberg), ostravské Divadlo Petra Bezruče (Cyrano), Janáčkova konzervatoř Ostrava (STODOLNÍ aneb West Side Story po našimu), Slezské divadlo Opava (Staré pověsti české). Divadlo loutek přiveze z Ostravy populární ztvárnění anonymních zápisků a glos Z deniku Ostravaka. Na mateřských prknech nemohou chybět herci hostitelského Těšínského divadla. Česká scéna se představí s Popelkou, Polská scéna s pohádkou pro dospělé Historia calkiem zwyczajna.

Program 10. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska si můžete nalistovat na http://www.tdivadlo.cz/index_cz.php?body=aktuality&kat=3&id_festival=1285247093.

Autor: Petr Sobol