Kultura a volný čas

Zajímavosti

Dobrý rodák Vojtěch Jasný se vrátil na Moravu

Básník filmového plátna se narodil pře 85 lety v moravské Kelči. V předvečer svých 85. narodil se na rodnou Moravu vrátil. Za přítomnosti Vojtěcha Jasného probíhá v brněnském kině Art doposud největší přehlídka českých a zahraničních filmů legendárního českého režiséra a mezinárodně ceněného tvůrce.

Návštěvníci kina Art uvidí nejenom nezapomenutelné Všechny dobré rodáky, pyšnící se cenou za režii z MFF v Cannes 1969, či tesknou báseň beze slov Česká rapsodie, poslední Jasného film před odchodem do exilu. Brněnská retrospektiva přináší také pro českého diváka téměř neznámá zahraniční díla, vzniklá pod Jasného taktovkou. Projekce mají prodlouženou v podobě besed s tvůrcem.

Přehlídku doprovází výstava fotografií z filmů Vojtěcha Jasného v galerii kina Art, Moravská galerie zve na výstavu uměleckých fotografií Vojtěcha Jasného.

Vojtěch Jasný

Po studiích na pražské FAMU působil v Československém armádním filmu, později ve Filmovém studiu Barrandov. V režisérské dvojici s Karlem Kachyňou se uvedl budovatelskými dokumenty, aby se v šedesátých letech minulého století stal jedním z hlavních představitelů kritického filmu a spolutvůrcem moderní tváře české kinematografie.

Vojtěch Jasný odešel v roce 1970 na protest proti okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy do exilu. Žil v Salzburgu a v Mnichově, od roku 1984 je jeho adresou New York, kde dodnes působí na New York Film Academy.

Jasného filmový archiv schraňuje na padesát titulů, točil hrané i dokumentární filmy pro kina i televizi. Vedle Československa realizoval Jasný většinu svých projektů v zahraničí, tvořil v Číně, Rakousku, Německu, Izraeli, Francii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Finsku, Kanadě a USA.

Program přehlídky díla Vojtěcha Jasného hledejte na http://www.bkc.cz/kina_dobry_rodak_vojtech_jasny.php.

Autor: Petr Sobol