Kultura a volný čas

Zajímavosti

Eurocon - Tricon 2010 přichází na sklonku prázdnin do Českého Těšína a polského Cieszyna

Nejprestižnější akce a setkání přátel science fiction , fantasy a hororu Eurocon 2010 zve přátele fantastiky z celé Evropy do Českého Těšína a Cieszyna, měst na česko - polském pomezí, která se rozprostírají na březích hraniční řeky Olše, od 26. do 29. srpna.

Eurocon hostí každý rok jiná země. Byl založen a poprvé se konal v  roce 1972 v italském Terstu. V České republice proběhl Eurocon v roce 2002 v Chotěboři, Polsko se potkalo s mezinárodní konferencí příznivců SF už třikrát.

Na loňském Euroconu v Moskvě se rozhodlo o průlomu v tradici, když organizace ESFS (European Science Fiction Society) přidělila pořadatelství současného ročníku společně dvěma zemím. Právo uspořádat setkání získal katovický "Slezský klub milovníků fantastiky" a ostravský "Klub literární fantastiky". Oba kluby už mají zkušenosti s pořádáním domácích vrcholných celostátních setkání, Polconu na polské straně a Parconu na české. Protože vzhledem k blízkosti hranic byli ke spolupráci přizváni také členové slovenského fandomu, pořádá se Eurocon 2010 pod názvem Tricon.

Festival sci-fi zahájí průvody účastníků v historických a fantaskních maskách a kostýmech. Procesí vedená starosty obou měst, vyjdou z Českého Těšína i Cieszyna a setkají se na hraničním mostě Svobody, kde bude instalována výstava stovky filmových plakátů.

Tricon nabídne setkání s hosty včetně autogramiád, besedy, křty knih nebo filmové projekce. Příznivcům fantasy zazpívá milovník tohoto literárního žánru Jarek Nohavica, koncert je však otevřen pouze majitelům akreditací na celé čtyřdenní setkání. Některé akce Tritonu jsou určeny pouze akreditovaným účastníkům, jiné se otevírají veřejnosti. Mezi ně patří například páteční přednáška Arnošta Vašíčka „Mimozeměťané – byli tady a jsou?“ v literární kavárně NOIVA (27.8., 14 až 15 hod.) nebo na ni navazující projekce japonských kreslených seriálů Anime a Magna. V sobotu se v kavárně NOIVA představí filmové projekty Válka s mloky a Poslední z Aporveru (10 – 11 hod.) a český amatérský start trek film Metrenský incident (11 – 12 hod.).

Vše potřebné a zajímavé o Triconu 2010 hledejte na http://www.knihovna.ctesin.cz/?lang=c&id=138 nebo http://tricon.info/?page_id=19&lang=cs .

Autor: Petr Sobol