Kultura a volný čas

Zajímavosti

Evropská cena za současnou architekturu odstartuje pouť hlavními městy ve Veletržním paláci v Praze

Pražská prezentace začíná 29. září tiskovu konferencí. Výstava Mies van der Rohe Award 2009 (Evropská cena za současnou architekturu), je najucelenější přehlídkou současné evropské architektury. Národní galerie v Praze - Sbírka moderního a současného umění a nakladatelství Zlatý řez zvou všechny zájemce od prvního do 31. října 2010 do Veletržního plaláce.

Výstava představuje v plánech, fotografiích a textech 49 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou, jmenovanou "Nadací Miese van der Rohe" v Barceloně. Stavby, které splňují podmínky nominace, byly navrženy evropským architektem a dokončeny v posledních dvou letech v jedné z evropských zemí. Za nominací stojí početná skupina nezávislých expertů a národní architektonické komory a instituce, sdružené v Evropské radě architektů.

Evropská cena za současnou architekturu zažila premiéru v roce 1988 a je považována za nejprestižnější ocenění evropského architekta současnosti. Po slavnostním vyhlášení výsledků se výstava finalistů vydává na pouť evropskými metropolemi.

Zlatý řez jako partner Evropské ceny za současnou architekturu v České republice přiváží výstavu do Prahy od roku 2004, letos poprvé ve spolupráciu s Národní galerií přímo do Veletržního paláce. Součástí výstavy je bohatý doprovodný program. Každou středu se ve Veletržním paláci odehrají komponovaná odpoledne s promítáním filmů a besedami s architekty.

Kurátorkami výstavy ve Veletržním paláci jsou Irena Fialová a Jana Tichá.

Otevírací doba, vstupné a mapa Veletržního paláce v Praze 7: http://www.ngprague.cz/cz/1106/sekce/veletrzni-palac/.

Zdroj: TZ Národní galerie v Praze

Autor: Petr Sobol