Freedomek

Na Václavském náměstí byl začátkem října k vidění zajímavý dřevěný domeček, který na první pohled připomínal tak trochu buňku, ve které obvykle nocují stavební dělníci. Při podrobnějším průzkumu jste ale mohli zjistit, že se jedná o ztělesnění touhy miniaturního bydlení, ale při zachování komfortu a pohodlí.  Na 28 m² se vešlo vše potřebné.

       Architektem Freedomku je Jan Štěpán, který se snažil vyjít vstříc člověku, který potřeboval malý domek na stavební parcelu s velkým množstvím stavebních omezení. Výsledek pak byl představen veřejnosti v Praze v rámci akce Architecture Week. Kmotrem domečku se stal uznávaný historik umění a architektury Zdeněk Lukeš.

   Na obdélníkový půdorys o stranách 7 x 4 m se vešla ložnice, koupelna s toaletou a hlavní obytná místnost s kuchyňským koutem. Elegantní kvádr obložený dubovými latěmi má sklápěcí terasu, která funguje jako padací most hradu: po svém vytažení (je na hydrauliku) uzavírá vstup do domu. Při sklopení pak rozšiřuje užitnou plochu o příjemný prostor k posezení venku. Velké posuvné francouzské okno slouží zároveň i jako vstup.

   Na rozdíl od mobilních domů je Freedomek určen k trvalému umístění. Pro jeho instalaci nepotřebujete základovou desku. Do země se pouze ukotví základové patky a na ně se během jednoho dne domek postaví. Domek je vyroben jako celek ve výrobní hale a na místo určení vám ho přiveze tahač. Když vám ho přivezou ráno, můžete už večer bydlet.

   V interiéru je využit každý centimetr. Vnitřní vybavení je v duchu jednoduchého moderního designu. Nábytek je ze stejného mateiálu a ve stejném odstínu, jako plášť budovy. V kuchyni i koupelně je využíván materiál Hi-Macs, který umožňuje na dimetr přesné bezespárové provedení. Kromě běžného vybavení zde najdete mnoho vestavných spotřebičů. Jednotnost interiéru narušují jen tři barevně odlišené niky – bílá kuchyňská, tmavá spací a krbová, která umožňuje příjemné topení v krbových kamnech na dřevo. Celý kontejner je ozvučen a osvětlují ho úsporná LED světla.

   Domek je energeticky soběstačný. Jedinou podmínkou pro provoz je zdroj vody. Ta je díky membránové čističce i po použití prakticky čistá. Na střeše domku jsou solární panely a malá fotovoltaická elektrárna, která funguje i je-li zataženo. Domek tedy splňuje i náročné ekologické požadavky nejen na výrobu, ale hlavně na provoz domácnosti.

   Základní verze Freedomku v kategorii Standard stojí přibližně 700 tisíc korun, verze Klasik a Solitér jsou s ohledem na možnost atypického zařízení dražší. Kromě bydlení se dá domek využít i pro jiné účely – může v něm být kancelář, ateliér nebo drobná provozovna. Freedomky mohou být i variantou sociálního bydlení – ať už jako startovací byty pro mladé manžele, pohodlné bydlení pro seniory nebo jako dočasné náhradní ubytování např. při povodních. V případě potřeby je možné spojit i více kontejnerů dohromady. Výrobce se může přizpůsobit vašim požadavkům od těch na jednoduchost a finanční nenáročnost až po luxusnější provedení a vybavení. Fotografie a další podrobnosti najdete na  http://www.freedomky.cz/    

 Napsala: MAZ

Zdroj: http://www.freedomky.cz/    

 

/