Home staging

Chystáte se prodat nebo pronajmout byt či dům? Chcete přilákat co nejvíce zájemců a získat za prodej či pronájem co nejvíce peněz? Potřebujete inzerát uveřejnit ne internetu nebo v novinách včetně fotografie, která případné zájemce zaujme a nadchne? Pak se můžete obrátit o pomoc k profesionálům a využít nabídky home stagingu.

Obchodování s realitami a hlavně s byty nemá teď zrovna nejlepší časy. Přesto chce každý, kdo hodlá prodat nebo pronajmout byt, získat co nejvyšší částku. Pár dobrých rad a jednoduchých úprav může cenu vašeho bytu zvýšit až o desítky tisíc.

Home staging je profesionální příprava a prezentace nesvisti na prodej nebo pronájem. Služba má své kořeny v 80. letech minulého století v Americe, odkud se rychle rozšířila po celém světě. V Evropě je nejvyhledávanější ve Velké Británii, ale už se začíná pomalu prosazovat i v České republice.

Za průkopnici a zakladatelku tuzemského home stagingu je považována interiérová návrhářka Jitka Kobzová, která se s tímto oborem zaobírala několik let ve Velké Británii. Vyškolila si tým profesionálních poradců – home stagerů a na podzim se chystá otevřít v Praze první Akademii home stagingu. Své služby nabízejí nejen soukromým osobám, ale též realitním kancelářím, komerčním prostorám, hotelům či penzionům.

Pokud se rozhodnete využít služeb home stagera, připravte se na to, že vás navštíví a projde s vámi podrobně celý byt a navrhne vám, co, kde , jak a proč upravit. Nejedná se přitom o nějaké razantní zásahy či nákladné rekonstrukce. Nemusíte byt vybavovat nákladnými doplňky nebo si půjčovat krásný nábytek – home stager by si měl ideálně vystačit s tím, co byt nabízí. I když mezi nabízené služby patří také zapůjčení nábytku a dekorací, případně tipy, kde toto lze výhodně obstarat, ale také odvoz a dočasné uskladnění nábytku a osobních věcí po dobu prodeje nemovitosti. Pokud máte někde roztržené lino, oprýskanou zeď nebo něco nefunguje, jak by mělo, může vám navíc poradit kontakt na spolehlivé řemeslníky, které mohou v bytě provést drobné opravy a úpravy. Jde přeci o to, aby váš byt co nejlépe zapůsobil na zájemce, udělal na něj dobrý dojem a aby se zájemci o něj jen hrnuli a předháněli se v nabídkách.

Pomocí malých triků připraví home stager byt na návštěvu kupce nebo vám pomůže připravit prezentaci na internetu, nafotit zajímavé fotografie či zvýraznit váš inzerát. Nemá však za úkol váš byt zútulnit, ale upravit ho a vyšperkovat tak, aby byl pro kupce žádoucí. Byt by měl působit světle, vzdušně, čistě a prostorně. Toho lze dosáhnout minimem nábytku, pastelovými barvami na stěnách, sladěním textilií, doplňků a dekorací. Hluboký dojem mohou vyvolat takové maličkosti jako vázy s živými květinami, mísy s ovocem, stužkou převázané ručníky v koupelně nebo příjemná vůně.

Lidé, kteří se na trhu s realitami pohybují déle potvrzují, že zařízené byty se prodávají rychleji než když přivedete zájemce mezi holé stěny. Pokud tedy váš byt zeje prázdnotou, je home staging ideálním způsobem, jak ho na dobu prodeje zařídit, čímž se jeho cena může značně zvýšit.

Dobré rady stejně jako služby home stagera ovšem nejsou zadarmo. Za základní dvouhodinovou konzultaci se platí kolem 4 000 Kč, další cena pak záleží na rozsahu a povaze dalších služeb (např. stěhování, zapůjčení nábytku či doplňků…).

Napsala: MAZ

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/

http://www.huntsworthinteriors.com/