Kultura a volný čas

Zajímavosti

Jihlava hostí největší přehlídku autorského dokumentu ve střední Evropě

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se stane v posledních říjnových dnech centrem 14. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který je největší událostí svého druhu ve střední Evropě. Festival autorského dokumentu promítne v metropoli Vysočinny od 26. do 31. října téměř tři stovky filmů z padesáti zemí, z toho dvacet ve světové premiéře.

Osu festivalu tvoří čtyři soutěže. Opus bonum je soutěží pro tematicky objevné a esteticky kvalitní světové dokumenty, Mezi moři se zaměří na nejkvalitnější snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost je určena domácí dokumentární tvorbě, sekce Fascinace se soustředí na okrajovou až hybridní podobu experimentálního dokumentu. Nesoutěžní sekce Průhledné bytosti přináší retrospektivní profily významných filmařů.

Česká radost promítne například Český mír Filipa Remundy a Víta Klusáka nebo dokumentaristickou výzvu televiznímu formátu reality show Cinematerapie režiséra Ivana Vojnára. Snímek JUDr. Michal Danišovič posluchače FAMU Martina Kohouta je portrétem velitele zásahu ze 17. listopadu 1989.

Vše o Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava najdete na http://www.dokument-festival.cz/portal_index.php.

Mnohoo filmů z minulých ročníků festivalu si můžete stáhnout na webovém portálu http://docalliancefilms.com/.