Kultura a volný čas

Zajímavosti

Karel Kahovec, Viktor Sodoma a George & Beatovens vystoupí k nedožitým 65. narozeninám Petra Nováka

Předčasně zesnulý zpěvák a skladatel by se 6. září 2010 dožil 65 let. Svému příteli vyšlou do hudebního nebe gratulaci Karel Kahovec, Viktor Sodoma a George & Beatovens. Jejich vzpomínkový koncert, který proběhne ve čtvrtek 4. listopadu od 20 hodin v Retro Music Hall na pražských Vinohradech, připomene také 45. výročí založení skupiny George & Beatovens.

Koncert bude současně křtem kompletní diskografie Petra Nováka. Soubor třnácti CD vydává Supraphon pod názvem "Petr Novák: Komplet 1967-1997". Na balkóně Retro Music Hall si mohou návštěvníci koncertu prohlédnout výstavu zpěvákova fan klubu s původními obaly gramofonových desek, plakáty, fotografiemi a dalšími exponáty spojenými s činností Petra Nováka a George & Beatovens.

Petr Novák

Narodil se krátce po konci války v Praze na Vinohradech. Už od šesti let hrál na piano, přesto nikdy nezískal žádné hudební vzdělání. Zato poslouchal Beatles a v roce 1963 založil s kamarády Karlem Slukou a Ivo Plickou skupinu stejného názvu, pozdější George and Beatovens. V roce 1965 nahráli ve sklepě jednoho domu za pomoci technika z rozhlasu několik písniček. Pan Sláma je odnesl Jiřímu Černému, který vybral do rozhlasové hitparády "Houpačka" písně Já budu chodit po špičkách a Povídej. První z nich se doslova přes noc stala hitem a vévodila žebříčku rok a půl. V roce 1966 přichází do skupiny Flamengo, o rok později si vyzpíval s Náhrobním kamenem první místo ve Zlatém slavíku v kategorii "Píseň".

V témže roce obnovil George & Beatovens a nahrál další hity, například Klaunovu zpověď nebo Dětský oči. Na Bratislavské lyře 1969 vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha. V první polovině sedmdesátých let vystupoval mj. v Semaforu a Ferdinand Havlík s Jiřím Suchým pro něho napsali Dívenku z duhy, která se stala podle publicisty Jiřího Černého jednou z nejlepších písní Novákovy kariéry.

V roce 1975 nahrál s C&K Vocalem a skupinou Bohuslava Jandy monotematické album Kráska a zvíře. Texty k rockové opeře, moderní variaci stejnojmenné francouzské pohádky, napsal Zdeněk Rytíř. Následovaly další monotematické projekty, autobiografická Zpověď s texty Pavla Vrby a Memento, příběh o drogách podle knihy Radka Johna. V sedmdesátých a osmdesátých letech se staly největšími hity Petra Nováka songy Co je to láska, Všichni jdou za láskou, Děvče z krásných začátků, Přátelství na n-tou či Hvězdičko blýskavá.

V roce 1984 se Petr Novák oženil s herečkou Evou Jakoubkovou. Vedle popularity se potýkal také s odvrácenou stranou žití. Špatné stravovací návyky až odpor k jídlu umocňoval kouřením a pitím, často býval hospitalizován. Jeho hvězdička blýskavá zhasla 19. srpna 1997. Skonal na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Odešel po špičkách, tiše, bezbolestně, ve spánku. Náhrobní kámen má na Vinohradském hřbitově v Praze.

Zdroj: TZ Supraphonu, Osobnosti.cz, Wikipedie.org

Autor: Petr Sobol