Kultura a volný čas

Zajímavosti

Koncerty v klášterním kostele a Kapli proběhnou ve znamení jubilantů Frederyka Chopina a Roberta Schumanna

Skladatel a klavirní virtuos se narodil do francouzské selské rodiny z Lotrinska na statku polského velmože v Želazowě Woli 22. února 1810. Letos si připomínáme 200 let od chvíle, kdy hudební romantik přišel na svět. Stejné jubileum je v kalendáři hudebních velikánů zatrženo u Roberta Schumanna, kterého matka porodila 8. června 1710 v saském městečku Zwickau.

Na oba jubilanty vzpomenou listopadové koncerty Klasika Viva. Chopinovy a Schumannovy skladby zazní v provedení Ivo Kahánka v úterý 23. listopadu v prostorách klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v šumperku a o den později v Kapli v Jeseníku.

Ivo Kahánek

Jeden z nejvýznamnějších a nejžádanějších mladých českých pianistů uplatňuje své výjimečné virtuózní schopnosti v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Hudební akademie můzických umění v Praze. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Koncety v Šumperku i Jeseníku začínají v 19 hodin. Vstupenky je možná zakoupit v den koncertu 45 minut před začátkem nebo na těchto místech:

Šumperk - pokladna DK (pracovní dny mezi 14-18 hod.), tel. 583 214 279

Šumperk - IC (pracovní dny 8-17, sobota 9-13), tel. 583 214 000

Jeseník - pokladna Divadla Petra Bezruče (pondělí až čtvrtek 9-12 a 13-16, pátek 9-12), tel. 773 588 001

Zdroj: TZ Klasika Viva