Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Největší mýty o dětské obezitě

Dětská obezita je velmi závažným problémem s ještě závažnějšími důsledky. Podle údajů Světové zdravotnické organizace počet obézních dětí neustále vzrůstá. V roce 2010 se počet obézních dětí mladších pěti let odhadoval na více než 42 milionů.

Výzkum publikovaný v roce 2010 v The New England Journal of Medicine zase upozorňuje na tragické důsledky, které může dětská obezita mít. Podle něj obézní děti v dospělosti mnohem častěji trpí diabetem, kardiovaskulárními obtížemi i rakovinou. Je u nich dvojnásobné riziko, že zemřou před pětapadesátým rokem právě v důsledku některého z těchto zdravotních problémů.

Mýtus: Obezita je geneticky daná - dětská obezita nesouvisí s dědičností, ale se stravovacími návyky. Dokázal to mimo jiné i výzkum provedený vloni na University of Michigan Cardiovascular Center, publikovaný v magazínu American Heart Journal. Při něm bylo vyšetřeno víc než tisíc školáků a byly zkoumány jejich stravovací návyky, životní styl, pohybový režim ve vztahu k jejich tělesné hmotnosti. Víc než třetina obézních dětí denně pila colové nápoje a víc než polovina jedla pouze jednu nebo žádnou porci ovoce a zeleniny denně.

Mýtus: Bez diety obézní dítě nezhubne - dětský organismus se neustále vyvíjí a potřebuje dostatečné množství živin. Redukční dieta je pro děti nevhodná a v žádném případě byste ji neměli aplikovat bez konzultace s lékařem. Místo redukční diety vsaďte raději na úpravu jídelníčku. Omezte živočišné tuky, cukry a zvyšte podíl rostlinné stravy v dětském jídelníčku.

Mýtus: Tlusté dítě z toho vyroste - děti, které trpí nadváhou už v časném věku nebo v průběhu dospívání, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se budou s obezitou potýkat i v dospělém věku.

Například studie, jejíž závěry byly zveřejněny v roce 2002 v magazínu The American Journal of Clinical Nutrition, zkoumala souvislost mezi obezitou v dětství a dospívání a problematickou váhou v dospělosti. Vědci při ní zjistili, že u dětí nebo adolescentů, kteří trpěli nadváhou, bylo vysoké riziko, že budou mít v pětatřiceti letech také nadváhu, nebo budou přímo obézní. Podle autorů výzkumu navíc toto riziko v průběhu času stále roste.

Mýtus: Děti musí hodně jíst, jsou ve vývinu - velikost porcí může být totiž stěžejním problematickým faktorem, který k obezitě vašeho dítěte přispívá.

Podle studie, kterou provedli v Yale University a citoval ji Psychological Bulletin, se za posledních třicet let významně zvýšilo množství jídla, které děti snědí, protože se neustále zvětšuje velikost porcí.

Autoři výzkumu tvrdí, že i dětské porce v restauracích jsou často dvojnásobně velké, než děti ve skutečnosti potřebují. Přitom porce batolete by měla být zhruba čtvrtinová než porce dospělého. Předškolákovi stačí třetina dospělé porce a dospělou porci potřebují až dospívající.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/