Kultura a volný čas

Zajímavosti

Ostroměř vzpomíná na slavného rodáka Karla Zemana

Městské kulturní středisko v Ostroměři na Jičínsku zpřístupnilo v prvních listopadových dnech výstavu ke 100. výročí narození slavného českého scenáristy, režiséra a výtvarníka. Jubileum Karla Zemana, který se ve východočeské Ostroměři narodil 3. listopadu 1910, připomíná také nová poštovní známka s jeho portrétem.

Křest známky o nominální hodnotě 12 korun proběhl 2. listopadu v Základní škole E. Štorcha za účasti režisérovy dcery Ludmily Zeman a protagonistů dětských rolí z filmu Cesta do pravěku. Výtvarný návrh připravil Vladimír Novák, známku vyryl Miloš Ondráček.

Výstava fotografií, dobových dokumentů z archivu rodiny Zemanových a originálních plakátů k filmům Karla Zemana ze sbírek Pavla Rajčana je otevřena do 4.listopadu. Do tvůrčího odkazu průkopníka českého loutkového i animovaného filmu lze nahlédnout také ve stálé expozici muzea Eduarda Štorcha a Karla Zemana, dvou proslulých ostroměřských rodáků.

Karel Zeman

Jeden z největších českých režisérů se narodil před sto lety v Ostroměři u Nové Paky. Absolvent dvouleté obchodní školy a kursu reklamního kreslení a aranžování pracoval jako kreslíř a návrhář v reklamních ateliérech, v letech 1930 až 1936 také ve Fancii. Působil rovněž u Tomáše Bati ve Zlíně. Ve čtyřicátých letech zakotvil ve zlínském trikovém ateliéru.

Hned první film, který Zeman ve Zlíně zrealizoval spolu s Hermínou Týrlovou a Bořivojem Zemanem, krátkometrážní poetický snímek Vánoční sen, získal na MFF v Cannes 1946 Cenu za nejlepší loutkový film. Slavná Cesta do pravěku se stala nejúspěšnějším dětským filmem na MFF v Benátkách a z festivalu v německém Manheimu si přivezla Cenu kritiky. Řadami ocenění je ověnčený rovněž Vynález zkázy. Může se pochlubit například Cenou francouzských filmových kritiků, Křišťálovou cenou francouzské filmové akademie nebo Velkou cenou EXPO 1958. Neméně úspěšné byly další Zemanovy filmy Baron Prášil, Bláznova kronika, Ukradená vzducholoď, Pohádky tisíce a jedné noci a Čarodějův učeň.

Jeden z nejvýjimečnějších českých filmových režisérů zemřel v dubnu 1989. Sto let od jeho narození zařadilo UNESCO mezi světová výročí.

Zdroj: www.ostromer.cz, www.csfd.cz, CeskeNoviny.cz