Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Rakovina děložního čípku

Češi patří mezi promiskuitní národy. Někteří mají ještě v dětském věku první sexuální styk, v dospělosti zase často střídají partnery. Tím se ale šíří nejen pohlavní choroby. Například s onemocněním rakovinou děložního čípku, kterou způsobuje zejména pohlavně přenosný virus HPV, jsme na tom podobně jako rozvojové státy.

Mnohem lépe jsou na tom státy severské (Švédsko, Norsko) a daleko hůře státy africké (Subsaharská Afrika, Latinská Amerika), v Evropě zase Ukrajina atd. Svou roli hraje dobře fungující systém screeningových vyšetření a také se očekává příznivý vliv vakcinace proti HPV, hlavnímu původci cervikálního karcinomu.

Více než osm procent dívek a až 12 procent chlapců mívá první sexuální styk už před svými patnáctými narozeninami. Většina mladých lidí přitom začíná sexuálně žít okolo osmnáctého roku. Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži. Muži průměrně vystřídají až 10 partnerek.

Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie. Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit. Před některými pohlavními chorobami neposkytuje stoprocentní ochranu ani kondom.

Mezi obávané smrtelné pohlavní choroby se řadí AIDS – nemoc způsobená virem HIV, rakovina děložního čípku a syfilis. K dalším neméně závažným nemocem patří kapavka a chlamydie.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/