Kultura a volný čas

Zajímavosti

S Josefem Váňou v sedle

Brzy tomu bude rok, kdy vstoupil Josef Váňa mezi legendy. 11. října 2009, v předvečer svých sedmapadesátých narozenin, zvítězil žokej ve 119. ročníku Velké pardubické steeplechase, nejslavnějším českém překážkovém dostihu. Necelý rok poté vychází kniha Pavla Koláře Život v sedle: autorizovaný příběh Josefa Váni.

Jaká byla cesta k neuvěřitelnému šestému vítězství ve Velké pardubické? Co vše musel žokej překonat? Jaké je být legendou? Na tyto a další otázky hledá Pavel Kolář spolu s Josefem Váňou odpovědi. Kniha vypráví o dřině, nástrahách, nemocech, radostech i velikém štěstí velkého malého žokeje. Život v sedle je příběhem člověka, který vždy se vztyčenou hlavou míří za svým cílem, který dobře ví, jak bolí i chutná vítězství.

Pavel Kolář

Novinář, publicista a spoluautor televizních dokumentů byl v letech 1975 až 1990 sportovním redaktorem Deníku Lidová demokracie, v letech 1990 až 2009 působil jaku redaktor Reflexu. Jeho knihy nahlížejí do sportovního zákulisí a do niterných zákoutí lidské duše. Bicanovo tajemství je příběhem slavného fotbalisty, praktiky panující v kopané odkryl ve Fotbalové chobotnici. O dostizích psal už dříve, o protagonistovi nejnovější Kolářovy knihy je Třináct Taxisů Josefa Váni, o hrdinech Velké pardubické vypráví Šampaňské s příchutí pelyňku. Dvě knihy zasvětil Kolář populárnímu herci Miloši Kopeckému. Publikace Miloš Kopecký: Já a Miloš Kopecký: Důvěrný portrét jsou zrcadlem uměleckých i lidských radostí a bolestí "doktora Štrosmajera".

Josef Váňa

Je jediným žokejem, kterýmu se podařilo šestkrát Velkou pardickou. Jovan, jak se mu říká, jel svůj první dostih 30. září 1979na kobylce Kalině. Zvítězil. O tři týdny později oslavil sedmnácté narozeniny.

Dráhu Velké pardubické absolvoval poprvé v roce 1985. S koněm Paramonem vybojovali druhé místo. O šest let později spadl na Poplerově skoku ze Železníka. Nevzdal se, nasedl zpět a zvítězil. Fatálnější mohl být jeho pád v roce 1994. Na dostihu v německém Iffezheimu u Baden-Badenu se v sedle Verony připletl do kolize, kůň žokeje zalehl. Lékaři Váňovi v kómatu, s těžkým otřesem mozku, utrženou plicí a mnohačetnými zlomeninami příliš nadějí nedávali. Přesto se uzdravil a druhý den po návratu z nemocnice už seděl v sedle koně Matia Mou, po pár měsících zase závodil. O patnáct let později ovládl v sedle osmiletého valacha Tiumena pošesté Velkou pardubickou.

U příležitosti 91. výročí vzniku Československa udělil prezident republiky Václav Klaus jezdci Josefu Váňovi jako prvnímu dostihovému žokejovi státní vyznamenání "Za zásluhy". V anketě Klubu sportovních novinářů "Sportovec roku 2009" se stal Josef Váňa třetím nejlepším sportovcem České republiky minulého roku. V lednu 2010 převzal Váňa od představitelů Českého olympijského výboru "Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského" za nejhodnotnější sportovní výkon roku.

Knihu Život v sedle: autorizovaný příběh Josefa Váni vydává NAKLADATELSTVÍ XYZ ( 360 stran, 269 Kč). Příběh žokeje, trenéra a chovatele si můžete objednat na http://www.xyz-knihy.cz/.

Zdroj: TZ NAKLADATELSTVÍ XYZ, Osobnosti.cz

Autor: Petr Sobol