Kultura a volný čas

Zajímavosti

S ohnivým hadem na hrad za baronem Trenckem na Špilberk

Hrad Špilberk je už více než sedm staletí dominantou Brna. Z královského hradu a sídla moravských markrabat se proměnil v mohutnou barokní pevnost, nejtěžší vězení rakouské monarchie a vojenské kasárny. Hrad založený kolem poloviny 13. století byl prohlášen v roce 1962 národní kulturní památkou. Už padesát let je sídlem Muzea města Brna.

Muzeum ve spolupráci s Agenturou REX zve děti i jejich rodiče, své příznivce a milovníky Špilberku na hrad v neděli 31. října, která se stane jubilejním dnem k 50 výročí působení Muzea města Brna na hradě Špilberku.

Zábavné odpoledne pojmenované "S ohnivým hadem na hrad za baronem Trenkem" otevře ve 14 hodin historická střelnice. Děti si mohou zastřílet z luků, šípů, prachů, vzduchovek či airosoftových zbraní v příkopu špilberských kasemat.

V 18 hodin se od hotelu International vyšphá Husovou ulicí lampiónový průvod. Po výstupu na Špilberk rozzáří večerní nebe nad Brnem ohňostroj.

V jubilejní nedělní den bude vstup do kasemat i na špilbrkskou rozhlednu vstup volný.

Výstava "50 let na Špilberku"

V neděli 31. října se veřejnosti rovněž otevře unikátní výstava, mapující na patnácti panelech padesát let působení Muzea města Brna na hradě Špilberku. Expozice je chronologickým přehledem všeho, co se za uplynulé půlstoletí na Špilberku událo a podařilo. Mapuje historické a zážitkové programy, edukační činnost pro školy a mládež, letní akce pořádané na Špilberku i výstavy, které mohli návštěvníci hradu v mnulosti vidět.

Zdroj: TZ Muzea města Brna