Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Srdce hlásí poruchu

U poruchy srdečního rytmu  platí známá lékařská poučka, že čím dříve se na chorobu přijde, tím větší šance je vyhnout se mnohem závažnějším komplikacím. Dostatečným varováním by mělo být to, že téměř celá polovina pacientů do jednoho roku po prodělané cévní mozkové příhodě umírá.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK si ovšem bezmála 40 procent lidí plete příznaky fibrilace síní - nejrozšířenější poruchy srdečního rytmu - s infarktem.

Srdeční infarkt se většinou projeví náhlou svíravou bolestí u srdce a za hrudní  kostí, která se může šířit do ramene, krku nebo horní končetiny. Pacient se může i nadměrně potit, trpět úzkostí a dušností. Oproti tomu fibrilaci síní pacienti nejčastěji zaznamenají jako pocit bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep. Někteří pacienti se mohou cítit unavení a nevýkonní," dodal Janský.

Při fibrilacích, tedy velmi rychlých nepravidelných stazích síní, které je pociťováno jako bušení srdce, vzniká v srdečních síních krevní sraženina. Ta se může uvolnit a putovat tepnami po celém těle.

Nejčastěji však sraženina směřuje do mozkových tepen a při jejich ucpání vzniká cévní mozková příhoda - mrtvice. Při ní je mozek nedostatečně zásobován kyslíkem a živinami, což má za následek různý stupeň většinou velmi závažného postižení.

Nejlepší prevencí před změnou srdečního rytmu, respektive cévní mozkové příhody, je zdravý životní styl. Ani to ovšem nemusí být dostatečnou zárukou. Zdravý způsob života sice napomáhá snížit riziko případných komplikací spojených s fibrilací síní, ale bohužel není možné se na něj spolehnout. Lidé s poruchou srdečního rytmu by proto neměli brát na lehkou váhu doporučení svého lékaře, obzvlášť pokud jim předepíše léky na ředění krve, které mají pravidelně užívat. Tyto léky dokážou významně snížit riziko vzniku obávané mozkové příhody.

Zdroj:     http://ona.idnes.cz/