Mezilidské vztahy a zdraví

Zajímavosti

Těhotné stárnou

České matky stárnou. Před deseti lety byla většina rodiček ve věku 20 až 24 let, od té doby se nejplodnější období posunulo na 25 až 29 let.  Se stoupajícím věkem matky významně stoupá riziko genetických vad u dětí, starší matky jsou mnohem více ohroženy vysokým tlakem, diabetem, tromboembolickou nemocí.

Stránky společenských magazínů jsou doslova zaplavené slavnými ženami, které si dopřály - a někdy i první - těhotenství po čtyřicítce. Tedy ve věku, kdy naše babičky většinou houpaly na kolenou vnouče.

Doba se prostě mění a my s ní. Ve čtyřiceti nejenže nejsme na odpis, ale naopak si umíme užívat život každým douškem. A mateřství z toho nevynecháváme.

Například zpěvačka Bára Basiková v jednom z mnoha rozhovorů otevřeně přiznala, že teď si své těhotenství užila mnohem více, než když měla coby "dvacítka" dvojčátka. Sice je možná více unavená, ale rozhodně má víc trpělivosti, není tak úzkostlivá a spoustu věcí bere s nadhledem, protože už ví, co je důležité a co ne.

Ovšem na to, abyste tohle věděla, nemusíte být celebrita. Stejnou zkušenost má i Petra, maminka třiadvacetileté dcery, které nadělila začátkem roku bratříčka.

"Je pravda, že když jsem miminko plánovala, tak jsem byla trochu nervózní, jestli to zvládnu a jestli to zvládne mé tělo. Ale jsem ráda, že jsem se rozhodla, že ano. Moje dcera už je velká, odešla do zahraničí a nám bylo s manželem trochu smutno. Tak jsme si řekli, že to zkusíme. A dnes máme sedmiměsíčního Honzíka," směje se dvaačtyřicetiletá "novopečená" maminka Petra.

Zdroj:       http://ona.idnes.cz/