Kultura a volný čas

Zajímavosti

Tvor si posvítil na Národní cenu za studentský design 2010

V magickou chvíli, 11.11. v 11 hodin 11 minut se otevíraly první lahve svatomartinských vín nebo další z řady obchodních center v Praze. Ve stejnou dobu probíhalo v Design Cabinetu CZ na Václavském náměstí v Praze slavnostní vyhlášení celostátní soutěže o Národní cenu za studentský design 2010. Radoval se z ní absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vodička spolu se svým inteligentním svítidlem Tvorem.

Tvor na začátku října bloudil chodbami Superstudia v pražských Holešovicích, kde se nechal obdivovat návštěvníky Designbloku 2010. Poté neušel ani pozornosti poroty Národní ceny za studentský design.

Interaktivní svítidlo Tvor se zrodilo v designerské dílě Živých věcí, jejichž hlavním tvůrcem je brněnský 3D grafik a interaktivní designér Jindřich Vodička. Neúnavný poutník Tvor je obdařen umělou inteligencí, za pomocí čidel vyhledává nejtemnější místa prostoru, aby je osvítil a neúnavně se vydal za další temnotou.

Národní cena za studentský design

Nejstarší domácí a jediná ryze odborná soutěž mladých designérů nemá obdobu v Evropě ani jinde ve světě. Každoročně mapuje vše, co se v designu odehrává na českých, moravských a slezských univerzitách, vysokých školách, vyšších a středních odborných školách, kde se design vyučuje. Soutěž byla poprvé vyhlášna Design Cabinetem CZ. Navazuje však na soutěže organizované v letech 1991 až 2007 Design centrem České republiky, které bylo v roce 2007 zrušeno.

Do letošního ročníku se přihlásilo 170 prací 189 studentů z 19 středních a vyšších odborných škol a 10 univerzit a vysokých škol. Vedle Národní ceny za studentský design 2010 udělily poroty pět ocenění Excelentní studentský design 2010. Ze všech excelentních cen se těšili studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Také z dvanácti udělených cen Dobrý studentský design 2010 putovaly hned tři na sever Čech do Ústí nad Labem, o další se podělili studenti Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické Praha, Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Železný Brod, Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Soukromé vyšší odborné školy grafické a Střední umělecké školy grafické Jihlava a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Zdroj: TZ Design Cabinetu CZ, www.ziveveci.cz

Autor: Petr Sobol