Kultura a volný čas

Zajímavosti

Utrechtská oranžáda s komiksovou příchutí časopisu De Inktpot

První ochutnávka proběhla v úterý 5. října v podobě hlavní vernisáže v galerii ProstorR2 a zúčastnila se jí řada utrechtských autorů. Výstava "Utrechtská oranžáda - komiks z okruhu De Inktpot", rozdělená do tří částí ve třech různých výstavních prostorách Brna, potrvá do 31. prosince. Koná se v rámci Festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz 2010.

Oranžáda je namíchána z tvorby devatenácti komiksových kreslířů volně sdružených pod komiksovým časopisem De Inktpot, jehoř první číslo vyšlo v listopadu 2003. Návštěvníkům jsou k dispozici katalogy, mohou také listovat ukázkovými čísly řasopisu De Inktpot, doplněnými českými překlady studentů katedry nederlantistiky Masarykovy univerzity v Brně.

Knihovna Jiřího Mahena představí komiksy zaměřené na méně zasvěcenou nejširší veřejnost. Sál Břetislava Bakaly se zaměří na mladší čtenáře komiksů. Galerie ProstorR2, otevřená v létě 2009 na místě bývalého Designcentra na Radnické 2, poodhaluje pozadí vzniku prezentovaných komiksů. Vedle výsledných výtvorů vystaví také skici nebo podkladové fotografie.

Holandský večer

Sál Břetisla Bakaly zahájuje tamější část výstavy ve středu 6. října v 19 hodin vernisáží a "Holandským večerem". Prostor ozdobí tulipány, provoní holandské sýry, přijdou prví Holanďané, nebudou chybět zajímavosti z Nizozemí přednesení Danielem Hagenem ani pásmo poslední animované tvorby nizozemských filmařů.

Výstava "Utrechtská oranžáda" probíhí v sále Břetislava Bakaly a c galerii ProstorR2 od 5. října do 31. prosince, v Knihovně Jiřího Mahena pd 5. do 27. října.

NethWorks.cz 2010

Festival nizozemské kultury pořádá Velvyslanectví Nizozemského království. Letošní druhý ročník probíhá od poloviny září do konce října nabízí v Praze, Brně, Jihlavě a dalších městech ČR více než třicet akcí s nizozemskou účastí. Zaměřuje se na spolupráci mezi Nizozemskem a Českou republikou v oblasti kultury, ekonomiky, zemědělství či právní vědy. Během NethWorks.cz 2010 se budou Nizozemci a Češi setkávat také na zavedených významných kulturních akcích, jako jsou 4+4 dny v pohybu, Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě nebo Designblok v Praze.

O festvalu nizozemské kultury více na http://www.nethworks.cz/.

Zdroj: TZ Brněnského kulturního centra, www.brno.cz

Autor: Petr Sobol