Kultura a volný čas

Zajímavosti

Voda, která bolí

Končí léto, období spojené se sluncem, cestováním a také vodou. Pro mnohé je voda spojena s představami vodních radovánek, koupání v přehradách, splavování řek. Pro jiné se v uplynulém létě voda naopak stal přízrakem, apokalypsou, symbolem zmaru. Ne poprvé a zřejmě ani naposled.

Tu druhou, nepřívětivou tvář vody, nám přiblíží televizní Večer na téma "Voda, která bolí". Ještě stále není zapomenut rok 1997, kdy desetitisíce Moravanů a Slezanů zažívali boj s vodou na vlastní kůži a celý národ s nimi prožíval děs a hrůzu na televizních obrazovkách. Třináct let s velkou vodou, před kterou nelze utéct a kterou nikdy nebudeme moci ovládnout, připomene blok televizních pořadů v neděli 5. září od 20 hodin na ČT2.

Apokalypsa

Prvních deset minut Večera na téma se ohlédne za bleskovými srpnovými povodněmi v severních a východních Čechách, kdy velká voda na několika místech naší země doslova pozměnila dějiny, zničila soukromý i obecní majetek, odplavila mosty, zdecimovala komunikace i objekty výrobní sféry. To vše mělo svou hodnotu, kterou lze vypovídat a časem možná i nahradit. Devastaci osobních osudů ale čísly nikdo nevyjádří...

Voda, která bolí

Dokument Lenky Polákové a Aleše Koudely dal celému "Večeru" název. Tvůrci se všem vrací především do Troubek a Bohumína, dvou symbolů povodní 1997, kam se velká voda vrátila letos v květnu. Nejen proto, aby se zeptali zástupců Povodí Odry i Bečvy, jak mnoho ve jménu protipovidňové ochrany tšchto míst stihli za 13 let udělat, ale především proto, aby zaznamenali lidské příběhy, na kterých se zdivočelá voda trvale podepsala.

Bohumínská farmářka má odpovědnost nejen za sebe a svou rodinu, ale také za dobytek, jehož chov se nepodřídí úředně platným lhůtám na vyřízení žádostí. Policista těsně před povodní zrekonstruoval a pojistil celý dům a nyní svádí bitvu s úředním šimlem i s vlastní skepsí. Hospodská z Troubek se nevzdává a dále hledá novou perspektivu a společně s dalšími spoluobčany čelí důsledkům tragického zásahu do rodné krajiny.

Zapomenutí?

Pět minut po deváté navštívíme s dokumentaristou Vladislavem Kvasničkou Větrušice, Metly, Bratkovice, Starou Hlínu, Tuháň, Protivín, Bavorov, Předmíř. Málo znmámé obce v jižních a středních Čechách nebyly v roce 2002 původně ani na seznamu zaplavených míst, nestaly se ani centrem zájmu zpravodajců. Vladislav Kvasnička, kterého oslovují zdánlivě malé a obyčejné osudy, byl ale při tom a dnes nám povodňovou vlnu 2002 a její oběti připomíná.

Vyjdi z korábu

Rovněž poslední snímek uzavírající "Večer na téma" je z dílny Vladislava Kvasničky. Vypráví o prvních popovodňových Vánocích roku 1997, kdy i ti, kdo prožili nejhorší katastrofu svého života, se snaží zapomenout a strávit co nejintenzivněji, byť v nouzových podmínkách, nejkrásnější svátky roku. Podobné Vánoce asi čekají na zaplavené z letošních povodní...

Zdroj: TZ TS Ostrava

Autor: Petr Sobol