Ekologie

Zajímavosti

Ekologie

Štíty Viléma Heckela

30. prosinec je nejen předposledním dnem roku, ale také dnem uzávěrky 3. bienále soutěže Štíty Viléma Heckela, která probíhá pod záštitou pražského primátora a je věnována vztahu člověka a přírody.

Bienále organizuje každé dva roky Czech Photo o.p.s. Soutěží se v kategoriích "Venkovská a městská krajina", "Člověk a hory", "Člověk, příroda a životní prostředí". Oceněné a další vybrané fotografie budou vystaveny v dubnu a květnu 2011 na Staroměstské radnici v Praze.

Druhého ročníku soutěže "Štíty Viléma Heckela ´09" se zúčastnilo 103 fotografů s 1054 snímky.

Vilém Heckel

Významný český fotograf a horolezec patřil k významným fotografům Prahy, fotil krajiny, byl jedním ze zakladatelů průmyslové a reklamní fotografie u nás. Své životní téma však našel ve velehorách a mezi horolezci. Je autorem tří desítek knih, například Naše hory, Království slunce a ledu, Hory a lidé nebo Hindúkuš.

Vilém Heckel tragicky zahynul 31. května 1970 spolu s dalšími československými horolezci při expedici "Peru 70". Zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy stupnice se stalo největší přírodní katastrofou v dějinách Latinské Ameriky. Zabilo přes 66 tisíc lidí a také +č členů patnáctičlenné československé expedice. Už 13 dní před tím zahynul Ivan Hortel.

Vše o 3. bienále soutěže "Štíty Viléma Heckela ´11" i o předešlých dvou ročnících najdete na http://stityheckel.cz/cz.php?st=vstup.

Autor: Petr Sobol