Kultura a volný čas

Zajímavosti

Kultura a volný čas

Jak se stal český Honza hvězdou světového fotbalového nebe

"Jan je typická antihvězda. Důkaz, že člověk nemusí vypadat jako star, aby dosáhl nejvyšších met," řekl o Janu Kollerovi prezident Anderlechtu Brusel Roger Vanden Stock. Na sklonku roku 2010 vyšla v NAKLADATELSTVÍ XYZ kniha Jan Koller. Jejím autorem je sportovní redaktor ČTK David Šváb.

Autor předkládá příběh kluka, který vyrostl na vesnickém hřišti a prošel okresními týmy, aby se přes angažmá ve Spartě dostal do zahraničí, kde se stal hvězdou a později také nejlepším střelcem v historii české reprezentace. Dvoumetrový obr světu dokázal, že skvělý fotbalista nemusí být nafoukanou primadonou, ale docela "obyčejným člověkem", jenž si více než slávy váží vlastní rodiny.

David Šváb o sobě, knize a Janu Kollerovi...

Jak jste se dostal k napsání knihy o Janu Kollerovi?

Hlavně proto je, že se již osmým rokem pohybuji na poli sportovní žurnalistiky jako sportovní redaktor České tiskové kanceláře. Ale také proto, že díky mému studiu na Literární akademii jsem se dostal do tvůrčí skupiny studentů Hlava nehlava a podílel se na vzniku knihy hororových povídek pro děti Noční můry nespí, která vyjde v NAKLADATELSTVÍ XYZ. To právě v době, kdy jsme odevzdávali rukopis, hledalo někoho, kdo napíše knihu o Kollerovi. A tak oslovilo mě. A jelikož je Jan Koller jedním z mých nejoblíbenějších sportovců, neměl jsem nad čím přemýšlet.

Podílel se Jan Koller nějak na vzniku knihy?

Bohužel ne. Byl jsem za ním, když o prázdninách pobýval týden v Čechách, ovšem on neměl zájem se na knize podílet. A to především proto, že si nemyslí, že by byl natolik významnou osobností, že by o něm měla být kniha. To jen dokazuje, jak skromnou osobou je. Při tvorbě knihy jsem tedy čerpal především z archívů jednotlivých sdělovacích prostředků. Informace mi ale poskytli i Kollerův otec Petr či lidé z Kollerovi minulosti jako trenér Milevska, kde Koller dříve působil.

Co je v knize za nejzajímavější informace?

V textu mimo jiné upozorňuji na několik důležitých okamžiků v Kollerově životě, které kdyby se neudály, tak by se z něj zřejmě nikdy nestala velká fotbalová hvězda a nebyl by nejlepší střelcem české reprezentace. Neprozradím ale, o co se jedná. Zkusím jen trochu naznačit přirovnáním k tomu, jak vznikala tato kniha. Tu bych asi totiž nikdy nenapsal, kdyby mi rodiče neumožnili studovat na soukromé vysoké škole Literární akademii a kdybych tam nepotkal kamarádku Zuzanu Frantovou, která mě přivedla na kurzy tvůrčího psaní k Ivoně Březinové. Té hodně dlužím, protože bez ní bych asi zůstal jen u novinařiny. Ona mě ale udržela i u literárního psaní a především mě představila šéfredaktorce Nakladatelství XYZ Janě Semelkové, která mi knihu o Kollerovi zadala. Podobné hrátky osudu se objevují i v Kollerově kariéře.

A co dalšího se v knize objevuje za zajímavosti?

Třeba to, jak Koller v začátcích kariéry komplikoval práci kustodům svých týmů, nebo jak s trenérem Karlem Brücknerem lhali o jeho zranění na mistrovství světa 2006. Také kniha prozrazuje, kde byl jeho vzorem, nejoblíbenějším a nejméně oblíbeným soupeřem či kdo je z fotbalistů jeho největším kamarádem. V závěru se lze také dočíst, proč uvažuje nad tím, že natrvalo zůstane žít ve Francii.

Co chystáte do budoucna?

Jak již bylo zmíněno, brzy vyjde sbírka hororových povídek Noční můry nespí, na jejímž vzniku jsem se podílel s kolegy ze skupiny Hlava nehlava. Jde v pořadí již o čtvrtou sbírku, kterou skupina připravila. Kromě toho spolupracuji na další povídkové sbírce, která se vytváří na půdě Literární akademie a sám bych chtěl pokračovat ve vytváření sportovních knih. Prioritou pro mě ale zůstává práce sportovního novináře, kterou jsem chtěl už od mala dělat. Jsem tedy tím šťastlivcem, který si v práci splnil dětský sen.

 

Kniha Jan Koller má 234 stran a stjí 229 Kč.

Zdroj: TZ NAKLADATELSTVÍ XYZ

Autor: Petr Sobol