Kutilství a hobby

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 2. díl

Žádná koupelna se neobejde bez umyvadla a také bez alespoň minimálních úložných prostor. Při rekonstrukci koupelny je vhodné popřemýšlet, zda zvolíme samostatné umyvadlo, koupenou umyvadlovou skřínku nebo skřínku vyrobenou přímo na míru naší koupelně.

Postup

1

: Podrobný postup - 1. krok
Stejným způsobem jako u vany je i pod umyvadlem vytvořený falešný soklík pro vedení vodo- a elektroinstalace. Vyzděný prostřední sloupek vymezí prostor pro pračku a vestavěnou skříňku. Zároveň také zabrání průhybu desky, do které bude zapuštěno umyvadlo.

2

: Podrobný postup - 2. krok
Přívod vody probíhající v rohu od stropu k podlaze je také třeba schovat. K tomu nám poslouží zelený koupelnový sádrokarton připevněný k nosné konstrukci z tenkých ocelových profilů. Vytvoříme tak dutý sloupek, který přívodní trubku schová.

3

: Podrobný postup - 3. krok
Jako základ desky pro obložení a zapuštění umyvadla byla použita pracovní kuchyňská deska o hloubce 60 cm. Její úprava proti vodě a dostatečná tloušťka materiálu je přesně ten správný podklad, který vydrží. Deska je zapuštěna do drážek na zdi a podepřena vyzděným soklíkem.

4

: Podrobný postup - 4. krok
Dlažbu můžeme lepit přímo na suchou a odmaštěnou desku. Nejlépe se osvědčilo použít k lepení dlažby na tento materiál speciální lepicí tmel. Tmel se nanáší jemnou zubatou stěrkou pod celou plochu dlaždic.

5

: Podrobný postup - 5. krok
Při zapouštění umyvadla do desky, stejně jako při jejím zapasování na místo, se neobejdeme bez přímočaré pilky s ostrým pilovým plátkem. Pod umyvadlem je umístěn vodoměr, ke kterému musí být vždy snadný přístup.

6

: Podrobný postup - 6. krok
Přední hrana desky, stejně jako vyzděná noha, jsou na hranách dokončeny zakulacenými venkovními rohovými lištami. Ty svým zakulacením vytvoří oblou přední hranu. Práci na těchto detailech je třeba provést přesně a neuspěchat ji.

7

: Podrobný postup - 7. krok
Zapustit a obložit oválné umyvadlo je náročné. S kvalitní řezačkou na dlažbu to však zručný obkladač zvládne. Po pevném přilepení všech dlaždic je možné je vyspárovat. Nakonec spoj umyvadla s deskou začistíme bílým sanitárním silikonovým tmelem.

8

: Podrobný postup - 8. krok
Vyzděný a precizně obložený pultík se zapuštěným umývadlem vytváří prostor pro vytvoření spodní skříňky. Před samotným rozvržením koupelny a prostoru pod umyvadlem je dobré znát rozměry prodávaných dvířek, která budou použita, a vyzdít prostor již přímo na požadovanou šíři.

9

: Podrobný postup - 9. krok
Vestavěná skříňka nemá své vlastní boky. Spodní police je vlastně jakýsi sokl, který se celý zasune pod umyvadlo. Vyroben je, stejně jako zásuvka na kolečkách, z bílého lamina. V dřevoprodejně nařezaný materiál, dva soklové proužky a desku spojíme dřevěnými kolíčky nebo vruty.

10

: Podrobný postup - 10. krok
Aby bylo k čemu připevnit dvířka s panty, vyrobíme si z proužku lamina boční lišty. Do nich pak panty snadno přišroubujeme. Přímočarou pilkou vyřízneme do lišty vybrání, které zajistí sokl se spodní policí proti pohybu. Dvířka jsou oproti tomuto soklu asi o 7 cm předsazena.

11

: Podrobný postup - 11. krok
Přesně si rozměříme a ostrým vrtákem předvrtáme otvory pro tři vruty. Zapouštěcí ruční hvězdičkou vyrobíme vybrání pro hlavy šroubů. Těmi budou boční lišty pro dvířka připevněny na stěnu. Skrz předvrtané otvory si označíme kde bude zapotřebí vyvrtat a zapustit do zdi hmoždinky.

12

: Podrobný postup - 12. krok
Podle úhelníku si rozkreslíme a označíme na rámu dvířek místa, kde budou zapuštěny panty. To se může lišit podle typu a výšky dvířek. V našem případě je to 10 cm od krajů rámu. Na vrtání se používá speciální vrták na panty o průměru 35 mm.

13

: Podrobný postup - 13. krok
Do vyvrtaného otvoru vložíme pant. Tím zkontrolujeme i správnou hloubku vrtání. Je-li vše v pořádku, přichytíme misku pantu dvěma vruty s křížovou zápustnou hlavou 4×16 mm.
Při šroubování kontrolujeme, zda je pant připevněn přesně kolmo k hraně dvířek.

14

: Podrobný postup - 14. krok
Na lištu připevněnou do stěny nyní snadno přišroubujeme protikusy pantu a tím dvířka zavěsíme. Měla by být asi 4 mm pod horní hranou desky, do které je zapuštěno umyvadlo. Jako šablonku můžeme pro přesnost použít proužek sololaku, který má vhodnou tloušťku.

15

: Podrobný postup - 15. krok
Na zavěšená dvířka připevníme úchyty. Měly by ladit s ostatními doplňky v koupelně. K chromovým doplňkům se nejlépe hodil jednoduchý malý úchyt s kuličkou ve stejné barvě. Rozměříme střed dvířek, malým vrtáčkem vyvrtáme a připevníme úchyt.

16

: Podrobný postup - 16. krok
Pro lepší využití prostoru pod umyvadlem poslouží ještě jedna vložená polička. Ta je umístěna tak, aby měl sifon umyvadla a odpad z pračky dostatek prostoru. Její výška je taková, aby nezakrývala vodoměr a bylo jej vždy možné snadno zkontrolovat.

17

: Podrobný postup - 17. krok
Velký prostor pod umyvadlem je v malé koupelně k nezaplacení. Na dvě poličky se pohodlně vejdou ručníky a koupelnové drobnosti pro celou rodinu. Vyšší místo pod sifonem umyvadla pohodlně pojme kyblík a čisticí prostředky. Lamelová dvířka umožní skříňce větrat.